بررسی نحوه عملکرد اینستاگرام توسط آدام موسری
5
(1)

سخت است به چیزی که متوجه نمی‌شوی اعتماد کنی. ما می‌خواهیم راجع به عملکرد اینستاگرام توضیح بهتری بدهیم.

امروز، اولین پست از مجموعه پست‌هایی را به اشتراک می‌گذاریم که نحوه‌ عملکرد فناوری اینستاگرام و تاثیر آن بر تجربیاتی که افراد در این برنامه دارند، توضیح می‌دهد.

پست اول سعی می‌کند به سوالاتی مانند: «اینستاگرام چه چیز‌هایی را ابتدا به من نشان می‌دهد؟»،  «چرا بعضی از پست‌های من بازدید بیشتری از بقیه دارند؟»، «اینستاگرام چه چیز‌هایی را در اکسپلور به من نمایش می‌دهد؟» پاسخ دهد.

 

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

یکی از اصلی‌ترین تصورات غلطی که می‌خواهیم برطرف کنیم، وجود الگوریتم است. اینستاگرام یک الگوریتم ندارد که به کارهای افراد درون‌برنامه نظارت کند. ما از الگوریتم‌ها، تقسیم‌کننده‌ها و فرایند‌های مختلف استفاده می‌کنیم که هرکدام هدف خاص خود را دارند.

ما می‌خواهیم شما نهایت استفاده از زمان را ببرید و معتقدیم استفاده از فناوری برای شخصی‌سازی تجربه‌های شما بهترین راه برای انجام این کار است.

هنگامی‌که اینستاگرام برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد، تنها یک رسانه جاری از عکس‌ها به ترتیب زمانی بود؛ اما با پیوستن افراد بیشتر و اشتراک‌گذاری بیشتر، برای اکثر مردم دیدن همه محتواها غیرممکن شد، چه برسد به پست‌هایی که برایشان مهم بود.

تا قبل از سال ۲۰۱۶، مردم ۷۰ درصد از تمام پست‌های خود را در فید و از جمله نیمی از پست‌های مربوط به آشنایان نزدیک را از دست داده بودند.

بنابراین ما یک فید ایجاد و معرفی کردیم که پست‌ها را بر اساس علاقه‌ای که کاربر از خود نشان می‌دهد رتبه‌بندی می‌کرد.

هر بخش از برنامه، فید، اکسپلور و ریلز از الگوریتم‌ مخصوص به خود استفاده می‌کنند که متناسب با نحوه استفاده کاربران از آن است.

مردم معمولا در استوری‌ها به دنبال دوستان نزدیک خود می‌گردند؛ اما در اکسپلور به دنبال محتوای کاملا جدید هستند. ما در بخش‌های مختلف برنامه بر اساس نحوه‌ استفاده افراد از آن‌ها، هرکدام را به ‌طور متفاوتی اولویت‌بندی کردیم.

 

چگونگی رتبه‌بندی فید و استوری

در طول سال‌ها آموختیم که فید و استوری مکان‌هایی هستند که مردم می‌خواهند محتوای دوستان، خانواده و افراد نزدیک خود را ببینند.

با هر الگوریتم رتبه‌بندی، می‌توان نحوه‌ عملکرد آن را به بخش‌هایی تقسیم کرد. ما با تعریف مجموعه چیزهایی که قصد داریم در وهله‌ اول رتبه‌بندی کنیم شروع می‌کنیم.

فید و استوری، پست‌های اخیری هستند که توسط افرادی که دنبال می‌کنید، به اشتراک گذاشته می‌شود. چند استثنا وجود دارد، مانند تبلیغات، اما بخش اعظم آن توسط کسانی که دنبال می‌کنید به اشتراک گذاشته می‌شود.

سپس ما اطلاعاتی در مورد پست منتشرشده، شخصی که آن را منتشر کرده و اولویت شما جمع‌آوری می‌کنیم و آن را سیگنال می‌نامیم.

سیگنال‌های زیادی هستند که شامل همه‌چیز می‌شوند، زمان انتشار پست، استفاده از تلفن یا وب، چند وقت یک‌بار ویدیوها را لایک می‌کنید؟

 

مهم‌ترین سیگنال‌ها در فید و استوری به ترتیب اهمیت

 • اطلاعات پست: این سیگنال‌ها شامل مواردی مانند میزان محبوبیت پست، میزان لایک، اطلاعات راجع به محتوای پست مانند زمان انتشار، مدت‌زمان ویدیو (اگر پست ویدیو بود) و موقعیت مکانی فرستنده، می‌شوند.
 • اطلاعات در مورد فرستنده‌ پست: این موضوع به ما نشان‌ می‌دهد که یک شخص تا چه میزان برای کاربر جذاب است و کاربر در چند هفته‌ گذشته چقدر با او تعامل داشته.
 • فعالیت شما: به ما کمک می‌کند تا متوجه علاقه‌ شما بشویم و این سیگنال شامل تعداد پست‌هایی است که لایک کردید.
 • سابقه تعامل با شخص خاص: این موضوع به ما نشان می‌دهد که چقدر علاقه‌مند به دیدن پست‌های یک شخص خاص هستید. کامنت گذاشتن مثالی برای این سیگنال است.

بنابراین ما مجموعه‌ای از احتمالات را تشکیل دادیم. این‌ها برآوردهای مبتنی بر دانش هستند که نشان می‌دهد چقدر احتمال دارد با یک پست به روش‌های مختلف تعامل برقرار کنید.

در فید پنج تعاملی که به‌دقت بررسی می‌کنیم این است: مدت‌زمان ماندن روی یک پست (واچ تایم)، کامنت، لایک، سیو و پروفایل ویزیت.

هرچه بیشتر با پستی تعامل داشته باشید، از آن شخص پست بیشتری خواهید دید.

ما سیگنال‌ها را در طول زمان اضافه یا کم می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا آنچه را که به آن علاقه‌مند هستید بهتر کنیم.

یکی از مثال‌ها این است که از نمایش پست‌های زیاد از یک شخص پشت‌سرهم جلوگیری می‌کنیم.

مثال دیگر، به استوری‌هایی که از فید دوباره به اشتراک گذاشته می‌شدند تا همین اواخر ارزش کمتری قائل بودیم؛ زیرا دائما می‌شنیدیم که مردم علاقه‌مند به دیدن استوری‌های اصلی هستند؛ اما شاهد انبوهی از پست‌های دوباره به اشتراک گذاشته شده توسط استوری‌ها در لحظات بزرگ هستیم. از جام جهانی گرفته تا ناآرامی‌های اجتماعی. در این لحظات مردم انتظار داشتند استوری‌هایشان به افراد بیشتری نمایش داده شود. پس این الگوریتم را حذف کردیم و این استوری‌ها را کمتر از بقیه به دیگران نشان ندادیم.

ما همیشه می‌خواستیم به مردم اجازه دهیم ابراز نظر کنند، اما وقتی کسی مطلبی را پست می‌کند که امنیت شخص دیگری را به خطر می‌اندازد، وارد عمل می‌شویم.

ما دستورالعمل‌های انجمن داریم که نه‌تنها برای فید و استوری، بلکه برای کل اینستاگرام اعمال می‌شود.

بیشتر این قوانین به حفظ امنیت مردم متمرکز است. اگر چیزی را پست کنید که مغایر با دستورالعمل‌های ما باشد، آن پست را حذف می‌کنیم و اگر این اتفاق به طور مکرر رخ دهد، ممکن است از اشتراک‌گذاری پست جلوگیری کنیم و در نهایت حساب کاربری شما مسدود شود.

همچنین اگر اطلاعات غلط را به اشتراک بگذارید، با اینکه پست شما پاک نمی‌شود، اما به افراد کمتری نمایش داده خواهد شد.

اگر چندین بار اطلاعات نادرست پست کرده‌اید ممکن است همه‌ محتوای شما را به افراد کمتری نشان دهیم و یافتن محتوایتان را سخت‌تر کنیم.

 

چگونگی رتبه‌بندی اکسپلور

اکسپلور برای یافتن پست‌های جدید طراحی ‌شده است. این جدول از پیشنهاد‌هایی تشکیل ‌شده که با فید و استوری‌ها بسیار متفاوت است.

در فید و استوری شما بخش اعظم آنچه می‌بینید از حساب‌هایی است که دنبال می‌کنید.

مانند همیشه باز هم از سیگنال‌ها برای یافتن علاقه‌مندی کاربران استفاده می‌کنیم.

سیگنال‌هایی مانند پست‌های لایک شده. ذخیره‌شده و کامنت‌ها.

سعی می‌کنیم در اکسپلور پست‌های مشابه را به شما نشان دهیم. به‌عنوان‌مثال اگر پست‌های شخص خاص را لایک کردید. ما نگاه می‌کنیم که چه شخص دیگری او را لایک کرده، اینکه او به چه اکانت‌های دیگری علاقه دارد، پس آن اکانت‌ها را به شما نیز نشان می‌دهیم.

در واقع، به این معنی است که اگر شما به کوفته علاقه دارید ممکن است پست‌هایی درباره‌ موضوعات مرتبط با دلمه چینی هم ببینید، بدون اینکه ما لزوما متوجه شویم که هر پست در مورد چیست.

هنگامی‌که گروهی از عکس‌ها و ویدیوهایی را پیدا کردیم که ممکن است به آن‌ها علاقه داشته باشید، آن‌ها را بر اساس میزان علاقه‌مندی که فکر می‌کنیم مرتب می‌کنیم. دقیقا مانند رتبه‌بندی فید و استوری‌ها.

 

مهم‌ترین سیگنال‌هایی که به ترتیب اهمیت به آن‌ها نگاه می‌کنیم

 • اطلاعات پست: در این بخش، به بررسی میزان محبوبیت یک پست می‌پردازیم. علائمی مانند تعداد و سرعت لایک کردن، کامنت، اشتراک‌گذاری و ذخیره پست توسط افراد دیگر.
 • سابقه تعامل با صاحب پست: به‌احتمال‌زیاد این پست توسط شخصی به اشتراک گذاشته شده که هرگز او را نمی‌شناختید، اما اگر با آن‌ها تعامل داشته باشید، یک سیگنال قوی به‌حساب می‌آید.
 • فعالیت شما: سیگنال‌هایی مانند لایک، ویو، کامنت و چگونگی تعامل با پست‌های اکسپلور در گذشته.
 • اطلاعات در مورد فرستنده‌ پست: افراد در هفته‌های گذشته چقدر با آن شخص تعامل داشته‌اند.

اگر دوستی را دنبال می‌کنید، محتوای توهین‌آمیزی به اشتراک بگذارد و آن را در فید خود ببینید این بین شما و دوستتان است.

اگر محتوای توهین‌آمیزی در اکسپلور از کسی ببینید وضعیت متفاوت است و می‌توانید آن را حذف کنید.

علاوه بر دستورالعمل‌ها، قوانینی برای مکان‌هایی مانند اکسپلور داریم. این موارد شامل پرهیز از پست‌های ناراحت‌کننده یا حساس می‌شود. به‌عنوان‌مثال هدف ما عدم نمایش محتواهایی است که باعث ترویج دخانیات و استعمال آن می‌شود.

 

رتبه‌بندی بخش ریلز

بخش ریلز برای سرگرم کردن شما طراحی ‌شده است. تقریبا مانند اکسپلور، بیشتر آنچه می‌بیند از حساب‌هایی است که دنبال نمی‌کنید.

پس ما یک فرایند بسیار مشابه را طی می‌کنیم که در ابتدا ریلز‌هایی را که ممکن است دوست داشته باشید، تهیه و سپس بر اساس اینکه چقدر برایتان جالب است، دسته‌بندی می‌کنیم.

بااین‌حال با ریلز، دقیقا بر روی آنچه ممکن است شما را سرگرم کند متمرکز شده‌ایم.

مهم‌ترین پیش‌بینی‌هایی که انجام می‌دهیم این است چقدر احتمال دارد یک ریل را تا آخر تماشا کنید و آن را دوست داشته باشید. بگویید سرگرم‌کننده یا خنده‌دار بود.

 

مهم‌ترین سیگنال‌های ریلز به ترتیب اهمیت

 • فعالیت شما: ما مواردی را بررسی می‌کنیم مانند اینکه کدام ریلز را لایک کردید، کامنت گذاشتید و اخیرا با آن‌ها تعامل داشتید. این سیگنال‌ها به ما کمک ‌می‌کنند بفهمیم چه محتوایی ممکن است به شما مرتبط باشد.
 • سابقه تعامل با صاحب پست: همانند اکسپلور، احتمالا این ویدیو توسط شخصی ساخته‌شده که او را نمی‌شناسید، اما اگر با او تعامل داشته باشید برای ما یک سیگنال قوی به‌حساب می‌آید.
 • اطلاعات راجع به ریلز: سیگنال‌هایی در مورد محتوای داخل ویدیو مانند آهنگ، درک ویدیو بر اساس پیکسل‌ها و کل فریم‌ها و همچنین محبوبیت.
 • اطلاعات در مورد فرستنده‌ پست: محبوبیت شخصی که پست را ساخته است در این بخش موردبررسی قرار می‌گیرد.

همان توصیه‌نامه‌ای که برای اکسپلور به کار می‌رود، برای ریلز هم استفاده می‌شود. همچنین از انتشار ریلزهایی با وضوح پایین یا واترمارک، ریلز‌هایی که بر مسائل سیاسی تمرکز دارند یا توسط شخصیت‌های سیاسی، احزاب یا مقامات دولتی یا از طرف آن‌ها ساخته می‌شود، خودداری می‌کنیم.

 

شدوبن

مردم اغلب ما را به شدوبن کردن یا نشان ندادن پست‌هایشان به دیگران متهم می‌کنند. این یک اصطلاح گسترده است که مردم برای توصیف تجربیات مختلفی که در اینستاگرام دارند استفاده می‌کنند.

ما می‌دانیم که تاکنون شرح الگوریتم اینستاگرام را نداده بودیم؛ بنابراین مردم مجبور به نتیجه‌گیری می‌شوند که چرا این اتفاق برای پست‌هایشان افتاده.

این نتایج باعث می‌شود مردم احساس سردرگمی یا قربانی شدن کنند. این هرگز قصد ما نیست و ما سخت در حال پیشرفت آن هستیم.

ما همچنین میلیون‌ها گزارش را در روز مدیریت می‌کنیم؛ بنابراین اشتباه کردن حتی در درصد کمی از آن گزارش‌ها هزاران نفر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین می‌شنویم که افراد می‌گویند تعداد کم لایک و کامنت پست‌هایشان نوعی شدوبن است. ما نمی‌توانیم به شما قول بدهیم وقتی محتوایی را پست می‌کنید به طور مداوم به همان تعداد افراد نمایش داده شود.

حقیقت این است که اکثر فالوئرهای شما چیزی که به اشتراک می‌گذارید را نمی‌بینند؛ زیرا بیشتر آن‌ها به کمتر از نیمی از فید خود نگاه می‌کنند.

اما می‌توانیم تلاش کنیم تا اشتباهات کمتری مرتکب شویم و در صورت انجام سریعا آن‌ها را برطرف کنیم و بهتر توضیح دهیم که سیستم‌هایمان چگونه فعالیت می‌کند.

ما در حال‌ توسعه اعلان‌های درون‌برنامه‌ای هستیم تا مردم در لحظه متوجه شوند که چرا برای مثال پست آن‌ها حذف شد و راه‌هایی را بررسی کنیم که به مردم اطلاع دهیم چه زمانی محتوایی که پست می‌کنند مغایر با دستورالعمل‌های ما است. به‌زودی چیز‌های بیشتری برای به اشتراک گذاشتن خواهیم داشت و همچنین در ابن مجموعه بیشتر به این موضوعات خواهیم پرداخت.

 

چگونه می‌توانید بر آنچه می‌بینید تاثیر بگذارید؟

نحوه‌ استفاده از اینستاگرام به‌شدت به چیزهایی که می‌بینید و نمی‌بینید تاثیر می‌گذارد. شما صرفا با تعامل با پروفایل و پست‌هایی که به آن علاقه دارید می‌توانید محتوای دلخواهتان را مدیریت کنید و با چند کار واضح می‌توانید تاثیرگذاری آن را بیشتر کنید:

 • دوستان نزدیک خود را انتخاب کنید: می‌توانید دوستان نزدیک خود را برای استوری انتخاب کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که فقط با نزدیک‌ترین افراد اشتراک‌گذاری داشته باشید؛ اما ما این دوستان را هم در فید هم در استوری اولویت‌بندی می‌کنیم.
 • افرادی که به آن‌ها علاقه ندارید را بی‌صدا کنید: اگر نمی‌خواهید اکانتی را آنفالو کنید اما تمایلی به مشاهده‌ پست‌هایش ندارید او را بی‌صدا (میوت) کنید.
 • از گزینه علاقه‌مند نیستم استفاده کنید: هر محتوایی را که در اکسپلور چه در فید نمی‌پسندید از گزینه Not Interested استفاده کنید. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا در آینده پیشنهاد‌های مشابه را به شما نشان ندهیم.

برنامه ما این است که از اینجا به بعد در مورد نحوه‌ کار خود در هر سه زمینه فعال باشیم.

با ما همراه باشید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

ترجمه: تیم تحریریه آکادمی حامی محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

🎁دوره بلاگری رایگان شد! فرم زیر را پر کنید! !🎁

بلاگر لید سایت

 • شماره به انگلیسی وارد شود
 • این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .